Zimní hry a sporty – demonstrační obrázky
Úryvek z dopisu KLIK školce:Nápadité inspirace, jak pracovat se souborem poslala paní učitelka Pája. Tyto kreativní nápady mohou obohatit a zpestřit vaše výukové aktivity s PDF soubory dostupnými na webu KLIK školky. Zde je pár zajímavých tipů:
- Zraková a prostorová orientace - Paní učitelka Pája si každý obrázek vytiskla dvakrát, kdy jeden z nich rozstříhala na jednotlivé kousky. Celé obrázky umístila na stůl nebo je rozmístila po třídě. Rozstříhané části dala na jednu hromadu a děti pak z hromádky braly po jednom dílku a hledaly, ke kterému obrázku jejich dílek patří. Tímto způsobem procvičovaly nejen zrakové vnímání, ale i orientaci v prostoru a paměť.
- Skládání obrázku bez zrakové opory - Starší děti mohou zkoušet složit rozstříhané obrázky bez vizuální pomoci nerozstříhané verze. Toto cvičení podporuje logické myšlení a rozvoj zrakové paměti.
- Popisování obrázků - Pedagog může popisovat obrázek dětem pomocí indicií. Například: „Na obrázku je kluk s čepicí, nestaví sněhuláka a má brýle… Děti mají poznat, že se jedná o lyžaře. Obrázky mohou také zkusit popisovat děti, kdy ostatní hádají.
- Počáteční hláska a počet slabik - Se staršími dětmi může pedagog procvičovat počáteční hlásky a počet slabik. Například: „Na co začínají sáňky? Kolik mají slabik?“
- Tvoření sloves a skloňování - a) Děti tvoří slovesa - Chlapec lyžuje. Dívka bruslí... b) Děti skloňují podstatná jména - jedna lopata/dvě lopaty
- Sluchová diferenciace - Procvičení sluchové diferenciace - lyže/líže, helma/šelma, sníh/smích - lze vytvořit popletené věty a nechat děti určit, co je správně.
- Protiklady - Rozvíjet myšlení dětí prostřednictvím protikladů. Například: „Sníh je studený, co je teplé? Led je hladký, co je hrubé? Lyžař jede rychle, co je pomalé? Sněhulák je bílý, co je černé?“
Dále pak s dětmi využila i soubor se sáňkaři, kdy si děti procvičily stříhání a rolování papíru. Jak řekla paní učitelka: „Komu nešla papír srolovat, ten ho pomačkal.“
Nakonec si děti vybarvily omalovánky, které jsou rovněž součástí souboru.
Zdroj: Zimní hry a sporty – demonstrační obrázky